काठमाडौं । नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीका कप्तान पारस खड्का, फुटबल टोलीका गोलरक्षक किरण चेम्जोङसहित विभिन्न खेलका ३५ खेलाडी एनएनआइपिए बर्ष उत्कृष्ट खेलाडी अवार्डबाट सम्मानित भएका छन् ।
राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय खेलाडी संघ (एनएनआइपिए) ले सोमबार टोखामा आयोजना गरेको एक कार्यक्रममा क्रिकेटका कप्तान पारस र फुटबलका किरणसहित २०७३ सालका ३५ उत्कृष्ट खेलाडीलाई एनएनआइपिए उत्कृष्ट खेलाडी अवार्डबाट सम्मानित गरेको हो । एनएनआइपिएले सबै ३५ खेलाडीलाई ट्रफी तथा नगद १० – १० हजारले सम्मानित गरेको हो । नगदमध्ये ५ हजार खेलाडीको खेल संघ र थप ५ हजार एनएनआइपिएले उपलब्ध गराएको हो ।
अवार्ड कार्यक्रममा कप्तान पारस र किरण भने उपस्थित भएनन् । कप्तान पारस आईसीसी विश्व क्रिकेट लिग डिभिजन टु खेल्न नामिबियामा रहेका छन् । यस्तै नेपाली राष्ट्रिय टोलीका पहिलो रोजाईका गोलरक्षक किरण भारतीय लिग आईलिग क्लब मीनरेभा पन्जाबबाट व्यावसायिक फुटबल खेल खेलिरहेका छन् ।
एनएनआइपिएले गत बर्ष पूर्वाञ्चालमा सम्पन्न सातौं राष्ट्रिय खेलकुदमा समावेश गरिएको ३५ खेलका उत्कृष्ट खेलाडीलाई सम्मान गरेको हो । एनएनआइपिएले क्रिकेट, फुटबलसहित भलिबल, तेक्वान्दो, जुडो,कराते, उसु, आर्चरी, सुटिङ, बक्सिङ, एथ्लेटिक्स, भारोत्तोलन, पौडी, सफ्ट टेनिस, टेबल टेनिस, कबड्डी र जिम्न्यास्टिक खेलका खेलाडीलाई सम्मानित गरेको हो ।
यस्तै गल्फ, कुस्ती, लन टेनिस, ब्याडमिन्टन, साइक्लिङ, ट्रायथलन, बास्केटबल, ह्यान्डबल, हक्की, चेस, स्क्वास, खो खो, स्नुकर एन्ड बिलियार्ड, फेन्सिङ, शारीरिक सुगठन, आइटिएफ तेक्वान्दो, सेपाकताक्रो र फुल कन्ट्याक्ट करातेका उत्कृष्ट खेलाडी पनि सम्मानित भएका छन् ।
यस्तै एनएनआइपिएले भारोत्तोलनका पूर्व खेलाडी एवंम् मुख्य प्रशिक्षक स्वर्गीय सुनिललाल जोशीलाई मरणोपरान्त गजराज स्मृति आदर्श खेलाडी सम्मानबाट सम्मानित गरेको छ । दक्षिण एसियाली खेलकुद सागमा नेपाललाई १३ पदक दिलाएका जोशीलाई मरणोपरान्त नगद २५ हजारसहित आदर्श खेलाडीबाट सम्मानित गरेको हो ।
त्यस्तै एनएनआइपिए पत्रकारिता सम्मानबाट सञ्चारकर्मी श्याम चित्रकार सम्मानित भए । खेलकुद फोटो पत्रकारका रुपमा सक्रिय रहेका चित्रकारलाई नगद १५ हजार सहित सम्मान पत्रले सम्मानित गरिएको थियो ।
एनएनआइपिए उत्कृष्ट अवार्ड विजेता :
क्रिकेट – पारस खड्का
फुटबल – किरण चेम्जोङ
भलिबल – प्रतिभा माली
जुडो – फुपु ल्हामु खत्री
उसु – निमा घर्ती मगर
कराते – परशुराम बास्तोला
ब्याडमिन्टन – रत्नजित तामाङ
बास्केटबल – सदिश प्रधान
तेक्वान्दो – रेजिना कार्की
आर्चरी– प्रेमप्रसाद पुन
पौडी –शीरिष गुरुङ
एथलेटिक्स – कान्छीमाया कोजु
टेबल टेनिस – स्यान्टु श्रेष्ठ
शुटिङ– अस्मिता राई
बक्सिङ–सुनिल थापा
भारोत्तोलन – दिनेश थापा
जिम्न्याष्टिक – राजु राई
लन टेनिस – मयांका राणा
कबड्डी – विजयकुमार चन्द
सफ्ट टेनिस– प्रदीप खत्री
ह्यान्डबल – उमा राई
साइक्लिङ – राजेश मगर
हक्की –प्रदीप राजवंशी
चेस – मदनकृष्ण कायस्थ
स्क्वास –अरहन्त केशर सिंह
फुल कन्ट्याक्ट कराते – सुष्मि श्रेष्ठ
आइटिएफ तेक्वान्दो – तुलसा राजथला
सेपाकताक्रो –अनिल गुरुङ
खोखो – दिल कुमारी तामाङ
शारीरिक सुगठन –महेश्वर महर्जन
स्नुकर एन्ड बिलियार्ड– दीपक मगर
फेन्सिङ – सन्दीप लामा
गल्फ – शुक्रबहादुर राई
ट्रायथोलन – बसन्त थारु
कुस्ती – सरोज यादव